کد تخفیف برای تمام محصولات کارگاه پلاس: R5VYP5US

چگونه مطلب و یا درسی را ارائه کنیم؟

مدتی قبل خواستم تا با یادآوری چند تا موضوع، وضعیت استرس یکی از دوستان رو کم کنم و اون را کمی با این فضا آشنا کنم. به خودم که اومدم دیدم چقدر نکته گفتم، برای همین تصمیم گرفتم اون را در اینجا قرار بدم تا بقیه هم از آن استفاده کنند. امیدوارم مفید باشه.

لباس و پوشش

متاسفانه اولین قضاوت آدم ها، از روی ظاهر و لباس آن هاست، بعد از حرف زدن هست که این دیدگاه ها شروع به تغییر می کنند. البته که در حین ارائه کردن هم موضوع پوشش مهم هست طوری که مخاطب، کم حوصله و خسته، هیجانی و یا از نا مرتب بودن بی انگیزه نشه.

در مجموع این نکات به نظرم مهم هستند:

 1. اگر زمستان هست، لباس اون قدر نپوشیده باشید که حرکت براتون سخت باشه و آزادی رو ازتون بگیره. در واقع زبان بدنتون رو خفه کنه. شما حرکت راحت و آزاد رو لازم دارید.
 2. اون قدری نباشه که عرق کنید. چون حرارت بدن حین ارائه افزایش پیدا می کنه. این عرق توی ظاهر خصوصا صورت حس خوبی به مخاطب نمیده و اون رو به حساب عدم تسلط و توانایی شما می زاره.
 3. لباس طوری نباشه خیلی جذاب به نظر بیاید. در واقع لباس شما بر حرف شما غلبه کنه. باید تمیز و آراسته باشه اما نه اینکه همه حواس ها رو از حرفتون برداره. این بند برای خانم ها آرایش رو هم شامل میشه.
 4. مثلا اگر محل ارائه دانشگاه هست که همیشه به آن تردد دارید، لباسی که همیشه برای دانشگاه می پوشیدید رو نپوشید، چون برای یه کار همیشگی به دانشگاه نمی رید پس تفاوت لباس وجود داره. البته که رعایت بند ۳ هنوز وجود داره.
 5. رنگ بندی لباس زیاد نباشه مثلا پیراهن های رنگارنگ، تضاد رنگ جیغ بین شلوار و پیراهن، روسری یا مقنعه گل دار، کفش چند رنگ و از این دسته ها که برای کارهای رسمی خوب نیستند‌.
 6. کفش خیلی راحت باشه، چون قراره مدت زمانی رو وایسید، احساس درد و ناراحتی از پا و انگشت پا نداشته باشید تمرکزتون رو کم میکنه و حتی ریتم راه رفتن رو حین ارائه خراب کنه.
 7. یه دستمال یا پارچه همراهتون باشه قبل از ارائه ممکنه لازم بشه مثلا توی زمستون و پاییز، کفش هاتون گلی شده و یا سفیدک بزنه و لازم باشه تمیز کنید.( خودم تجربش رو دارم😂)
 8. لباس براق یا چروک یا بهم ریخته، چسبون یا با علامت برندی خاص نباشه. اکثرا با دیدگاه خوبی برای ارائه همراه نیست.
 9. عطر و بوی ملایم. اگر از عطر استفاده می کنید از عطر های پرشور و خیلی گرم استفاده نکنید. البته که در صحبت های نزدیک افراد بوی شما رو به خاطر می سپارند. مغز از این به بعد اون بو رو با شما تطبیق میده. پس حواستون به این موضوع هم باشه.
 10. کفش هایی که صدا می دهند نپوشید، اگه دقت کرده باشید یه سری کفش ها حین راه رفتن رو سنگ یا سرامیک، قچ قچ و خش خش می کنند خصوصا اگه نو باشند.
 11. ساعت دستتون باشه. استفاده از گوشی یا پرسیدن ساعت خیلی بده. یعنی افتضاحه. چون تمرکز مخاطب از بین می ره و از طرفی مجبور بودن شما به ارائه رو القا می کنه.
 12. اگر عینکی هستید، اگر عینکی برای کار های رسمی دارید حتما از اون استفاده کنید. من دیدم کسانی رو که با عینک مشکل دارشده (مثلا غیر تراز) شروع می کنند و حین ارائه یه سره عینک رو با دست جا به جا می کنند. این میتونه نشانه ای برای وضعیت اضطراب شما برداشت بشه.

زبان بدن و آوا

مستقیم بریم سراغ بحث دوم

 1. مجسمه نباشید، یک جا صاف ایستاده نباشید. کمی حرکت کنید.
 2. میزان حرکت بسته به میدان ارائه و مخاطب داره. اگه مخاطب زیاده میدان حرکت زیاد میشه. حرکت باید طوری باشه که مثلا اگر در کنار شما اسلاید (پروژکتور) پخش می شه، در کنارش باشید، روی اسلاید برید و مجدد برگردید به گوشه تصویر. به دیوار نچسبید و خیلی هم جلو نرید که مخاطب معذور بشه. محل ایستادن های طولانی رو انتخاب کنید و دقت کنید که جلوی تصویر نباشید.
 3. پا ها جفت نباشه کمی باز و راحت. اون قدر هم باز نباشه که به اصطلاح لاتی بشه.
 4. عضلات را منقبض نکنید، شانه ها را بالا نگه ندارید.
 5. دست ها رها باشند و مشت نباشند. و با توضیحات هماهنگ باشند. به طور مثال اگه قراره نکته ریزی رو اشاره کنید یک دست کمی بالا می آید تا فرد متوجه تغییر حالات شما بشه و دقتش رو تغییر بده. یا مثلا مراحل پله پله هستند از شمارش با انگشت های دست استفاده کنید و یا قصد پرسیدن سوال را حین ارائه دارید پس از پرسیدن، دست ها طوری باشند مثلا زیر چونه، که مثلا قبلا این سوال خودتون هم بوده و الان می خواهید پاسخش رو بگویید، یا اگه سوالی دارید از جمع، با چرخش دست از درون به بیرون، از طرف رو به رو، توضیح بیشتر بخواید، این حرکت فرد رو تشویق به شرکت می کنه. یا مثلا برای نشان دادن حدود مقادیر از اشاره دست به پایین یا به بالا استفاده کنید.
 6. لرزش دست نداشته باشید. در صورت احتمال، قبل از ارائه کمی آب تقریبا سرد و خنک بخورید. با تکنیک تنفس(دریافت عمیق، نگه داری و راحت و آروم رها کردن) باعث آرامش خودتون بشید.
 7. لرزش صدا نداشته باشید، گرچه در ابتدای کار می تونه اجتناب ناپذیر باشه، اما از آواهای “ااا” “اووو” “اییی” و این دست آوا استفاده نکنید، سکوت کنید و جملات تزیینی استفاده کنید تا مطلب در ذهنتون یاد آوری بشه مثلا با پایان جمله آخر که بعدش هیچی یادتون نمی آد، بگید یک نکته هم می خوام همینجا بهتون بگم و اون هم اینه که این مطالب در فلان منبع هم قید شده، و یا، اینی که گفتم قطعا در نسخه های جدیدتر بهبود پیدا کرده. یا اینکه شما نظرتون چیه؟ نه اینکه واقعا نظر خواسته باشید بلکه زمان می خرید تا ته ذهن مجدد، رشته کلام رو دست بگیره.
 8. یک تکه کاغذ کوچک دستتون باشه که کلمات کلیدی رو قید کرده باشید و قبل اتمام جمله اصلی و یا حین گفتن جملات تزیینی اون رو ببینید. دیدن اسلاید برای یادآوری چون باعث برگشتن و پشت به مخاطب هست برای یادآوری خوب نیست، بلکه زمانی که مطلب جاری رو توضیح می دید نیم نگاهی به عناوین بعدی از روی اسلاید دارید.
 9. ریتم صدای یکنواخت نداشته باشید، بیان تیتر ها کمی بلند تر گزینه مناسبی هستند.
 10. به کل جمع نگاه کنید، اصلا به استاد، بازرس، کارشناس و… که مسئول ارائه شما هستند، نگاه نکنید، انگار نیست، کم کم خود این فرد، ناخودآگاه از جایگاه بازرس، مسئول و… در جایگاه مخاطب ارائه شما قرار می گیره.
 11. فراتر از اونی که توضیح می دهید فکر کنید، همین طور مطالعه و دانش درون شما بیشتر از اسلاید ها باشند، تفکر بالاتر باعث میشه جمله بندی ها ساده تر بشه و از طرفی تسلط رو به افراد مقابل القا کنه. همین طور، فرد مقابل نمیگه داره یک اسلاید رو توضیح می ده! یا داره از روی اسلاید می خونه.
 12. لبخند مناسب و به جا، ناراحت بودن و اخم باعث میشه افراد، ناخودآگاه جلوی شما جبهه بگیرند.
 13. کنترل تنفس و سرعت بیان، جملات رو خیلی پیوسته نرید و زود به فعل برسید. با حرکت دست اتمام مبحث رو اشاره کنید.
 14. نگاه به وسایل شخصی مثل گوشی ممنوع. نگاه به ساعت محل ارائه ممنوع، مگر اینکه رو به روتون باشه و بشه نامحسوس نگاه کرد و تمرکز رو از دست نداد که این از دیدن ساعت دست هم بهتره. نگاه به بیرون از مثلا کلاس، حتی اگه بارون قورباغه هم بیاد ممنوع.
 15. دست ها در جیب ممنوع، شکستن قلنج دست و گردن و… ممنوع.
 16. گذاشتن دو دست در پشت چه ایستاده و چه با قدم زدن، می تواند آرامش و اعتماد به نفس شما را به مخاطبین منتقل کند. این طوری بیشتر به حرف شما اعتقاد پیدا خواهند کرد.
 17. از تکنولوژی روز برای ارائه استفاده کنید، مثلا نرم افزار های تغییر اسلاید در گوشی، بدون اینکه پای کامپیوتر یا لپ تاپ برید، امکان این رو دارید که اسلاید رو از روی گوشی عوض کنید. این خودش برای ارائه های کوچک یه اثر مثبت هست و در عین حال یک تراژدی برای ارائه های بزرگ. ارائه بزرگ ابزار صحیح این کار را می خواهد.

خوب امیدوارم این مطالب به کارتون بیاید و ارائه خوبی داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *